Hakkımda

28 Ekim 1957’de Lefkoşa’da doğdum. İlkokulu Çağlayan, Yenicami ve Atatürk ilkokullarında; orta okulu Bayraktar Orta Okulu B ve Şehit Hüseyin Ruso orta okullarında okudum. 1975’te Lefkoşa Türk Lisesi’nden mezun olduktan sonra yüksek öğrenim için İstanbul’a gittim. 1979’da İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nin Türkolojı bölümünden mezun oldum.

1980’de her Türk erkeği gibi askere gittim.1982’de terhis oldum. Askerlik yıllarındaki kazançlarım bol bol kitap okumak ( çoğu kez gizli gizli ) gitar çalmak ve yeni dostlar edinmek şeklinde özetlenebilir.

1982 – 1992 yıllarında çeşitli devlet okullarında edebiyat öğretmeni olarak çalıştım. 1992’de Türk Maarif Kolejı’nden emekli olup Bilgi Dershanesi’ni kurdum. Benden patron olunamayacağını anlayıp dershaneciliği 1997’de sonlandırdım. 1992-2003 yıllarında özel okullarda ve dershanelerde çalıştım. 2003 – 2010 yıllarında, Lefkoşa’nın güneyindeki İngiliz Okulu’nda Türkçe-edebiyat öğretmeni olarak görev yaptım.

 

Bugüne dek Haykırışımız ( şiir-1974 ), Çiğ Damlaları ( şiir-1984),    Kıbrıs Ağzı Dil Özellikleri ( araştırma- birinci baskı 1986, ikinci baskı 2005  ), Kolejlere Giriş Türkçe Sınav Soruları ve Açıklamalı Cevapları ( eğitim -1988 ), Başlangıçtan Bugüne Kıbrıs Türk Edebiyatı ( araştırma – 1989), ÖSS – ÖYS Dilbilgisi Konu Tarama Testleri ( eğitim- 1992 ) İngiliz Okulu’nda Öğrenim Görmüş Kıbrıslı Türk Değerler ( araştırma –  2010 ),  100 Yüz – Sanatçı Portreler 1 ( fotoğraf – 2011 ) , Hastalığın Çocuğu Neymiş? – Sanatçılarımızdan Anekdotlar ( araştırma-anı 2011 ),  Lefkoşa’nın Yüzleri ( fotoğraf -2012 ) ve 6 Mevsim Geçti ( şiir – fotoğraf , 2014, M. Kansu, Mustafa Evirgen, Başar Taşlı, Ceyhan Özyıldız ve Mustafa Müezzinoğlu ile birlikte ) adlı kitaplarımı yayınladım.

2012’de arkadaşlarım Cemay Onalt Müezzin, Şehbal Hamzaoğulları, Serkan Soyalan ve Merter Refikoğlu ile birlikte Lirik Şiir Grubu’nu kurdum. Arkadaşlarımla bugüne dek 30’a yakın şiir ve müzik dinletisi gerçekleştirdik. Amacımız, insanımıza şiiri sevdirmek ve özellikle ülkemiz şairlerini tanıtmak oldu.

 
Müzik yaşamım, 1973’te “Gölgeler” müzik gurubunda solist olarak başladı. Yine 1970’li yıllarda “Yoldaşlar” , “Özgürler”, “Kalender 5” , “LETÜL” , “Kıbrıs  Beşlisi” , “Enginler”, “Kıbrıs Folk Üçlüsü” ve “Station” guruplarında solist ve gitarist olarak müzik yaptım. 1982’de kardeşim Mehmet Taşçı ve Hasan-Mustafa Akar kardeşlerle “Oksijenler” müzik gurubunu kurdum. 1986’da sahneyi bırakıp beste ve stüdyo çalışmalarına yöneldim. 1995’te ilk müzik albümüm “Bana Seviyorum De”  müzikseverlerle buluştu. Daha sonra Aynı Gökyüzü Altında (1997),
Bir Şiir Olmak Güzel (1999), Lebibe (2002) ve Bir Nehir Gibi (2004) albümlerim yayınlandı. Kıbrıslı Rum müzik sanatçısı Adamos Katsantonis ile birlikte Türkçe – Rumca olarak Aynı Gökyüzü Altında (2004) , Kıbrıs’ta Barışı Engelleyemezsiniz (2005) , Gara Kapı (2006) ve Kıbrıs’ın Geleneksel Şarkıları  (2007) albümlerini çıkardım. Son solo müzik albümüm “Kıbrıs Folk Şarkıları -1” 2008’de piyasaya çıktı. Yine kardeşim Adamos Katsantonis ile birlikte 2014’te “ 10 Years in the same course / 2004 – 2014 ” albümümüz piyasaya çıktı.

Gazeteci – yazar Hasan Çakmak, Kıbrıslı Elen müzik sanatçısı Adamos Katsantonis  ile olan müzik serüvenimi “Aynı Gökyüzü Altında İki Cesur Yürek” (Eylül 2009) adıyla kitap olarak yayımladı. Yaşarken hakkınızda kitap yazılması güzel bir şey…
1996’da First FM dinleyicileri tarafından yılın en başarılı sanatçısı, 1998’de ise Kıbrıslı gazetesi okurlarınca yılın en iyi erkek sanatçısı seçildim. 2003’te “Lebibe” adlı müzik albümüm Yakın Doğu Üniversitesi 4. video – müzik ödülleri arasında en iyi yerli albüm seçildi.

Gerek solo albümlerimde, gerek Adamos ile çıkardığım albümlerde genellikle hep kendi bestelerimi seslendirdim. Bestelerimin çoğunda, toplumsal sorunları ele alarak mesajlar iletmeyi amaçladım.
Gençlik yıllarımda başlayıp yıllarca süregelen fotoğraf tutkumla  2008’de sanatsal ve belgesel fotoğraflar çekmeye başladım. 26 Ocak 2009’da  “Denizin Şiiri” adlı ilk kişisel fotoğraf sergimi Lefkoşa’daki Saçaklı Ev’de açtım. Ardından sırasıyla Klasik Kesitler ( Opel Plaza, Lefkoşa, 8 Haziran 2010 ),  100 Yüz – Sanatçı Portreler 1 ( İsmet Vehit Güney Sanat Merkezi, Lefkoşa, 14 Haziran 2011 ) , Son 1001 ( Atatürk Kültür Merkezi, Lefkoşa, 11 Ekim 2011 ),  Lefkoşa’nın Yüzleri  ( İsmet Vehit Güney Sanat Merkezi, Lefkoşa, 11 Aralık 2012 ) Eski Lefkoşa ( Panikos Neokleus ile birlikte, Goethe Enstitüsü, Lefkoşa, 25 Kasım 2013 ) ve  Geçitkale’nin Yüzleri ( Geçitkale, 28 Ağustos 2015 ) sergilerimi fotoğraf severlerle buluşturdum.

 

Bugüne dek aldığım ödüller şunlardır :

 

2012 – Telsim’in düzenlediği “ Benim Kıbrıs’ım” konulu fotoğraf yarışmasında “ Bir Adada, Bir Arada” adlı fotoğrafımla birincilik ödülü

2013 –  “  I. Turkcell Fotoğraf Yarışması’nın “ Denizleri Aşan Sporcular” kategorisinde “ Germe Anı” adlı fotoğrafımla  birincilik, ”Engelsiz Yürekler” kategorisinde   “ Engeller Sevgiyle Aşılır”  adlı fotoğrafımla ikincilik ödülü

2014 –   Lapta Belediyesi 4. Fotoğraf Yarışması’nın serbest kategorisinde “ Aydınlığa Açılan Pencere” adlı fotoğrafımla jüri özel ödülü

Gönyeli Belediyesi’nin düzenlediği “ Gönyeli’nin Gülen İnsanları” konulu fotoğraf yarışmasında “ Angonimle” adlı fotoğrafımla ikincilik ödülü

Koop Süt “ Frosty “ Dondurma Yarışması’nda “ Parkta Dondurma Keyfi” adlı fotoğrafımla birincilik, “ Kalbimdesin” adlı fotoğrafımla ikincilik ödülü

2015 – Uyuşturucu, Sigara ve Alkolle Mücadele Derneği, Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu ve Kıbrıs Yeşilay işbirliğinde düzenlenen “ Uyuşturucuya Değil, Yaşamın Güzelliklerine Sarılalım” konulu fotoğraf yarışmasında “ Mutluluk Anı” adlı fotoğrafımla başarı ödülü

 

“Benim Kıbrıs’ım – Kıbrıs’ın Sembolleri” konulu IV.Telsim Fotoğraf Yarışması’nda “ Gerçek Kıbrıslılar” adlı fotoğrafımla birincilik ödülü

 

2016  – 3. SERSAD Fotoğraf Yarışması’nda “ Garavolli Pişirirken” adlı fotoğrafımla ikincilik ödülü

 

Turkcell 3. Sanat Engel Tanımaz Fotoğraf Yarışması’nda “ Benim Ellerim, Benim Ayaklarım” adlı fotoğrafımla ikincilik, “ Keyifler Yerinde” adlı fotoğrafımla üçüncülük ödülü

 

Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği tarafından düzenlenen “Kıbrıs’ta Spor” konulu fotoğraf yarışmasında “Futbolda Estetik” adlı fotoğrafımla birincilik ödülü…

 

2014’te arkadaşlarım Mustafa Evirgen, Ceyhan Özyıldız, Mustafa Müezzinoğlu ile birlikte “Prime Four” fotoğraf grubunu kurdum.

Daha çok belgesel fotoğraf türünde çalışmalar yapıyorum.  Toplumsal belgeci tavrımın açık iletilerinin alındığı sergilerimde  ( 100 Yüz – Sanatçı Portreler 1, Son 1001, Lefkoşa’nın Yüzleri… ) aydın bir sanatçı sorumluluğuyla odağıma insanı alarak, yaşadığım çağa tanıklık etmeyi ve toplumuma dayatılanlara karşı çıkıp eleştirilerde bulunmayı kendime bir ilke edindim. Objektifimi toplumsal sorunlara  çevirerek bu sorunları izleyenenin gözüne sokmaya çalışırım.Sözün özü, artistik fotoğrafın yanı sıra sosyal belgesel fotoğrafçılık yapmayı seviyorum.Bunu toplumsal bir görev sayarım.

Felsefî  görüşlerimden, estetik düzeyimden ve yaşama dair birikimlerimden hareketle itirazlarımı, uyarılarımı ve başka bir dünyanın da mümkün olduğunu dillendirmeye, bir düşünceyi ifade etmeye çalışırım . Bunu yaparken, kompozisyon ve benzeri teknik koşullara özen gösteririm; ancak bunlar benim için birer amaç değil, araçtır.Fotoğrafın içeriğini, biçiminden daha önemli görürüm.

Bana göre aslolan,  gerçeğin sunulmasıdır.Bu yüzden gerçekliğe bağlı kalarak içeriğe önem veren fotoğraflama yöntemini kullanırım. Bir tür ‘tanıklık’ tavrı içerisindeyim.Bu tanıklığı, sosyal belgeci yöne doğru açılımlayarak – ülkemizde pek de yapılmayan – foto röportaj konusunda etkin ve yetkin eserler verebilme uğraşı içindeyim.
Yıllarca basın dünyasının içinde yer aldım. 1979’da  “Söz” gazetesinde “Mikroskop” adlı köşemde “Cemil Cemal” takma adıyla köşe yazıları, 1982 – 1985 yıllarında “Birlik” ve “Kıbrıs Postası” gazetelerinde “Deklanşöre Takılanlar” adlı köşemde de çektiğim fotoğrafları her gün yayınladım. Hâlen Kıbrıs gazetesinde, “ 8’inci Gün”, “ Yıltan Taşçı’nın Seçkisi – O An”, “Gezi-yorum”, “Ülkemin İnsanları” başlıklı köşelerimde yazılarım ve fotoğraflarım yayınlanmaktadır.
1990 – 1991 yıllarında Bayrak Televizyonu’nda  “Şairlerimiz” ; 1998’de Genç TV’de, 2010 – 2015 yıllarında da Kıbrıs TV’de  “Yıltan Taşçı ile Sanat”   programlarını hazırlayıp sundum.
1998 – 2006 yıllarında Lefkoşa Türk Belediyesi’nde iki dönem belediye meclis üyesi olarak görev yaptım.

2014’te Toplumcu Demokrasi Partisi’nden Lefkoşa milletvekili adayı oldum. Seçimi kaybettim. Kazansaydım sanatçılığımla vekilliği birlikte yürütebilecek miydim diye hep düşünmüşümdür.

7 Ocak 1984’te Canan Kordal ile evlendim. 29 Kasım 1984’te ilk oğlumuz Kemal, 22 Ocak’ta da ikinci oğlumuz Hüseyin dünyaya geldi. Kemal, diş hekimi, Hüseyin’se öğretmen oldu. Toplumuma iki değerli evlat yetiştirdiğim için hem mutlu hem gururluyum.